صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 631592
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 86
Rss
طراح قالب
GraphistThem253
ده رکعت نماز در این شب وارد شده است (هر دو رکعت به یک سلام) به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه سوره تکاثر را مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 352.
يکشنبه بیست و پنجم 5 1388
شنبه بیست و چهارم 5 1388

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
دعا، وسیله‌ى مؤمن و ملجأ مضطر و رابطه‌ى انسان ضعیف و جاهل با منبع فیاض علم و قدرت است، و بشر بى‌رابطه‌ى روحى با خدا و بدون عرض نیاز به غنى بالذات، در عرصه‌ى زندگى سرگشته و درمانده و هدر رفته است؛ «قل ما یعبؤا بکم ربىّ لولا دعاؤکم»1.

بهترین دعا آن است که از سرمعرفتى عاشقانه به خدا و بصیرتى عارفانه به نیازهاى انسان انشا شده باشد، و این را فقط در مکتب پیامبر خدا (صلّى‌اللَّه‌علیه واله‌وسلّم) و اهل‌بیت طاهرین او - که اوعیه‌ى علم پیامبر(ص) و وراث حکمت و معرفت اویند - مى‌توان جست. ما بحمداللَّه ذخیره‌یى بى‌پایان از ادعیه‌ى مأثوره‌ى از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) داریم که انس با آن، صفا و معرفت و کمال و محبت مى‌بخشد و بشر را از آلایشها پاکیزه مى‌سازد.

مناجات مأثوره‌ى ماه شعبان - که روایت شده اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) بر آن مداومت داشتند - یکى از دعاهایى است که لحن عارفانه و زبان شیواى آن، با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالى‌یى همراه است که نظیر آن را در زبانهاى معمولى و محاورات عادى نمى‌توان یافت و اساساً با آن زبان قابل ادا نیست. این مناجات، نمونه‌ى کاملى از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبى است. هم درس معارف است، هم اسوه و الگوى عرض حال و درخواست انسان مؤمن از خدا.

مناجاتهاى پانزده‌گانه که از امام زین‌العابدین حضرت على‌بن‌الحسین (علیه‌السّلام) نقل شده، گذشته از خصوصیت بارز دعایى مأثور از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، این مزیت را داراست که به مناسبت حالات مختلف مؤمن، مناجاتها را انشا فرموده است.
خداوند به همه توفیق استفاضه و خودسازى به برکت این کلمات مبارک را عنایت فرماید.
آمین.

69/10/1

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. قُلْ مَا یَعْبَؤُاْ بِکُمْ رَبِّی لَوْلا دُعَآؤُکُمْ فَقَدْ کَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ یَکُونُ لِزَاماً. بگو: اگر دعای شما نباشد، پروردگار من برای شما وزن و ارزشی قائل نیست (زیرا سابقه‏ی خوبی ندارید). شما حقّ را تکذیب کرده‏اید و به زودی کیفر تکذیبتان دامن شما را خواهد گرفت. سوره مبارکه فرقان آیه 77
منبع:www.khamenei.ir
چهارشنبه بیست و یکم 5 1388
هشت رکعت نماز بجا مى آورى (هر دو رکعت به یک سلام) به این طریق که در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سورهاى معوذتین (ناس و فلق) را مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 350.
چهارشنبه بیست و یکم 5 1388
دو رکعت نماز به جا مى آورى، به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه آیة الکرسى و پانزده مرتبه سوره توحید مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 348.
جمعه شانزدهم 5 1388

1-غسل

2-روزه

در روایتى که امیرالمؤمنین(علیه السلام) از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل مى کند، آمده است: «هنگامى که شب نیمه شعبان فرا مى رسد، آن را به عبادت به سر برید و روزش را روزه بدارید، زیرا از اوّل تا آخر این شب، از جانب خداوند ندا مى آید: آیا استغفار کننده اى هست که از گناهان خویش آمرزش طلبد، تا گناهان او را بیامرزم؟ آیا کسى هست که طلب روزى کند و من روزى او را وسعت بخشم؟».(1)
ـــــــ
1-مفاتیح نوین، صفحه 663
.
3- زیارت امام زمان
جمعه شانزدهم 5 1388
دو رکعت نماز بجا مى آورى به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه سوره تین را مى خوانى(1)
براى این شب و دو شب بعد نمازى است که در شب سیزدهم رجب نیز ذکر شد. و به این ترتیب مى باشد.
دو رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد، سوره هاى یاسین، ملک و توحید خوانده مى شود.(2)
و نیز ده رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) به این نحو که در رکعت اوّل بعد از حمد سوره «عادیات» و در رکعت دوّم بعد از حمد سوره «تکاثر» خوانده مى شود.(3)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 343.
2-مفاتیح نوین، صفحه 625.
3- وقایع الایام، صفحه 302.
سه شنبه سیزدهم 5 1388
دوازده رکعت نماز (هر دو رکعت یک سلام) به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره تکاثر را مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 342.
دوشنبه دوازدهم 5 1388
هشت رکعت نماز بجاى مى آورى (هر دو رکعت به یک سلام)، به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد، ده مرتبه سوره «کافرون» را مى خوانى.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 342
يکشنبه یازدهم 5 1388
چهار رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد، آیة الکرسى و سوره کوثر را هر کدام سه مرتبه مى خوانى(1)
ـــــــ
1- وقایع الایام، صفحه 342.
شنبه دهم 5 1388

چهار رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره «نصر» را مى خوانى(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 341

منبع:www.makaremshirazi.org

جمعه نهم 5 1388
دو رکعت نماز به این صورت که در رکعت اوّل بعد از حمد آیه آمنَ الرَّسُول تا آخر سوره، و سپس پانزده مرتبه سوره توحید خوانده شود، و در رکعت دوّم بعد از حمد آیه قُلْ إنَما أنَا بَشَرٌ...، و پس آن پانزده مرتبه سوره توحید خوانده شود.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 340.
پنج شنبه هشتم 5 1388
دو رکعت نماز به این نحو که در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه آیة الکرسى خوانده شود.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 340.
چهارشنبه هفتم 5 1388
چهار رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام)، به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد پنجاه مرتبه سوره توحید خوانده شود.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 339.
سه شنبه ششم 5 1388
علامه مجلسى(رحمه الله) فرموده است که اگر احتیاطاً امروز و روز سوم شعبان را حرمت بدارند و اعمال آن روز را در این روز نیز به عمل آورند خصوصاً زیارت، بهتر است.(1)
ـــــــ
1-وقایع الایام، صفحه 339.
سه شنبه ششم 5 1388
X